Cinsel farkındalık hakkında

Seks esnasında andan ve zevk almaktan kopup başka şeyler düşünmeye başlamak çoğu insanın yaşadığı bir durum. Bu süre zarfında“Alışveriş listesine neler yazacaktım?” “Patron mailime neden yanıt vermedi?” “Telefonumu şarja taktım mı?” gibi alakasız düşüncelerin beyninizde dolaşmaya başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sonucunda da ereksiyon problemleri, vajinal ağrı veya düşük libido gibi sonuçlara rastlanabilir ve bu da hayat ve ilişki kalitenizi önemli derecede etkiler. Bunun gibi durumlarda farkındalık anın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.


Özet olarak farkındalık; anda olmak, o an neler yaşadığını hiçbir yargılama yapmadan, düşüncelerden ve duygulardan uzak olarak fark etmek diye tanımlanabilir. Bu da bizi bedenimize bağlar ve kafamızın içindeki düşüncelerle boğulmamamıza yardımcı olur. Yemek yerken, işteyken, kitap okurken ve çocuklara bakarken farkındalığı artırmanın yanı sıra son zamanlarda insanların cinsel yaşam kalitesini artırmak için seks konusunda da farkındalık sahibi olması önem kazanmaya başladı. Araştırmalara göre modern yaşam tarzları insanların cinsel yaşamını etkiliyor. Londra Üniversitesi Akademisi’nden Cath Mercer, insanların iş ve maddi konular hakkında endişelendiklerini ve bu yüzden de seksten zevk alacak moda giremediklerini belirtiyor. Bunun yanı sıra yatak odasına getirilen akıllı telefonlar ve tabletler de bu durumu etkiliyor.

Goldmeir, cinsel farkındalığın artırılmasının ayrıca erkeklerde sertleşme ve erken boşalma sorunları konusunda da iyi bir tedavi yöntemi olabileceğini ekliyor. Bu alanda bir diğer önde gelen araştırmacılardan Psikolog Lori Brotto da Goldmeir ile aynı fikirde. Kendisi aynı zamanda daha önce cinsel tacize uğrayan insanlarda cinsel ilişki süresince ana odaklanmanın ve o an hissettiklerinin farkına varmanın streslerini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra farkındalığın artırılmasının intihar eğilimi olan kişilere yardım konusunda da çok etkili olduğu gözlemlenmiş.


Brotto, cinsel problemlerin birçok sebepten kaynaklanabildiğini, depresyon ve stresin de bu problemleri tetikleyici nitelikte olduğunu belirtiyor. Ayrıca antidepresanların yan etiklerinden kaynaklanan sorunların da gözlemlendiğini ekliyor. Bunun yanı sıra kadınların fiziksel görünümleri hakkında özgüvensiz olmalarının da andan uzaklaşmalarına sebep olduğunu söylüyor. Farkındalığı “anı yargılamadan yaşanılanların bilincinde olmak” olarak özetleyen Brotto, bu tanımın sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamak için çok önemli olduğunu belirtiyor. Anda olmak, yaşadıklarını yargılamamak "ya ereksiyon olamazsam", "ya partnerimi tatmin edemezsem" gibi düşünceler cinsel ilişkiyi daha sağlıklı hale getirmenin yanı sıra insanın kendine karşı da daha olumlu bir tutum sergilemesine yardımcı oluyor.

Bu noktada zevkli ve güvenli cinsel deneyimler yaşama olasılıklarını gözden geçirdiğinizde seks oyuncakları aklınıza gelmiyorsa, seks oyuncaklarını hafife alıyor olabilirsiniz. sirpazar.com`da dilediğiniz ürünü bulabilir ve-veya bizlerle iletişime geçerek destek alabilirsiniz. 

hthayat